<p>W dniu 26 stycznia 2015 roku w Rzeszowie odbyło się podpisanie kontraktu  eksportowego pomiędzy sp&oacute;łką Makarony Polskie SA a firmą Raya  Distribution. Raya Distribution jest firmą spożywczą należącą do Raya  Holding for Technology and Communications, sp&oacute;łki publicznej, notowanej  na giełdzie w Kairze od maja 2005 roku.</p><p><strong>&minus; Dwadzieścia pięć lat temu, z grupą wsp&oacute;łpracownik&oacute;w rozpoczynałem tutaj projekt, kt&oacute;ry dzisiaj jest znanym w Polsce brandem &ndash; Praska Giełda Spożywcza &nbsp;&ndash; powiedział Zenon Daniłowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, jej założyciel i długoletni prezes, witając gości podczas obchod&oacute;w z okazji ćwierćwiecza działalności firmy.</strong></p><p><strong>Praska Giełda Spożywcza obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Jubileuszowa uroczystość w ogrodach leśnych restauracji &bdquo;Na Skrajnej&rdquo; zgromadziła liczne grono gości.</strong></p><p><strong><span> </span>Na okoliczność 25-lecia działalności Praskiej Giełdy Spożywczej, jej przedstawiciele oraz operatorzy zostali 29 września br. przyjęci przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.</strong></p>
Aktualności

Zenon Daniłowski na VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu

W dniach 15-16 października,2014 roku odbyło się w warszawskim hotelu „Sheraton” VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Organizatorem Forum była grupa PTWP. Jednym z partnerów były Makarony Polskie.

W obradach Forum uczestniczyła delegacja Spółki  Makarony Polskie. W sesji inauguracyjnej uczestniczyli: Janusz Piechociński – wicepremier, Minister Gospodarki RP oraz Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP. Uczestnikami Forum byli:  producenci  oraz przedstawiciele sieci handlowych  i instytucji pracujących tego rynku.

Jednym z uczestników panelu „Firmy spożywcze pod presja cenowo- kosztową” był prezes Zenon Daniłowski. W swej wypowiedzi przyznał, że dla kierowanej przez niego firmy integracja to bardzo ważny kierunek.

- Konsolidacja to złożony i bardzo trudny proces, bo na naszym rolno- spożywczym rynku działa wiele firm rodzinnych, z ponad 20-letnią historią. Oni mentalnie przeważnie nie są skłonni wchodzić w układy własnościowe z innym podmiotem. Dla nich to forma wywłaszczenia. Element mentalny jest trudniejszy niż ekonomiczny. Mamy Duży problem pokonania bariery mentalnej przy pracy nad przejęciami – powiedział Zenon Daniłowski.

Zdaniem prezesa Daniłowskiego firma wchodząc w proces konsolidacji musi mieć pewność, że dzięki temu procesowi uda się stworzyć nową jakość a nie  będzie to tylko suma dwóch firm z ich problemami. Należy zacząć od lekkich form konsolidacji, np. wspólne podejście eksportowe, wspólny zakup surowców. Makarony Polskie uczestniczą już w podobnych projektach i być może to powoli będzie przełamywać bariery mentalne.

Podczas innych paneli mówiono o zagrożeniach dla handlu,  konkurencyjności , franczyzie czy relacjach z klientami.  Szczególną uwagę poświecono branży mleczarskiej w przeddzień uwolnienia kwot mlecznych oraz sektorowi mięsnemu.