<p>W dniu 26 stycznia 2015 roku w Rzeszowie odbyło się podpisanie kontraktu  eksportowego pomiędzy sp&oacute;łką Makarony Polskie SA a firmą Raya  Distribution. Raya Distribution jest firmą spożywczą należącą do Raya  Holding for Technology and Communications, sp&oacute;łki publicznej, notowanej  na giełdzie w Kairze od maja 2005 roku.</p><p><strong>&minus; Dwadzieścia pięć lat temu, z grupą wsp&oacute;łpracownik&oacute;w rozpoczynałem tutaj projekt, kt&oacute;ry dzisiaj jest znanym w Polsce brandem &ndash; Praska Giełda Spożywcza &nbsp;&ndash; powiedział Zenon Daniłowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, jej założyciel i długoletni prezes, witając gości podczas obchod&oacute;w z okazji ćwierćwiecza działalności firmy.</strong></p><p><strong>Praska Giełda Spożywcza obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Jubileuszowa uroczystość w ogrodach leśnych restauracji &bdquo;Na Skrajnej&rdquo; zgromadziła liczne grono gości.</strong></p><p><strong><span> </span>Na okoliczność 25-lecia działalności Praskiej Giełdy Spożywczej, jej przedstawiciele oraz operatorzy zostali 29 września br. przyjęci przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.</strong></p>
Aktualności

PREZES MAKARONÓW POLSKICH NA EUROPEJSKIM KONGRESIE GOSPODARCZYM

 

 

W dniach 14-16 maja 2018 roku w Katowicach odbył się Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy – najważniejsze spotkanie elit gospodarczych w Europie Środkowej. Ponad 11 tysięcy gości uczestniczyło w 150 sesjach tematycznych. Towarzyszące kongresowi Dni Startupów przyciągnęły około 2500 osób.

Wśród gości Kongresu znaleźli się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin oraz ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, energii Krzysztof Tchórzewski, finansów Teresa Czerwińska, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, środowiska Henryk Kowalczyk, edukacji Anna Zalewska.

W agendzie Kongresu nie zabrakło sesji poświęconych gospodarce. Jedną z nich był panel  „Trzecia dekada budowy polskiego biznesu spożywczego – sukcesy i wyzwania”. W gronie jego uczestników był prezes spółki Makarony Polskie Zenon Daniłowski. Pozostałymi panelistami byli: Robert Jankowski - prezes Pamapol SA, Robert Kresmer – dyrektor Bisonde Polska, Marek Moczulski – prezes Bakallandu, Anna Olewnik- Mikołajewska – prezes Zakładów Mięsnych Olewnik.

Zenon Daniłowski przyznał, że w 1989 roku, podobnie jak wielu Polaków uwierzył, że może zostać biznesmenem.  To wówczas nastąpił boom przedsiębiorczości a kolejne trzy dekady uważa za bardzo udane. W pierwszej dekadzie firmy skupiały się przede wszystkim na zwiększaniu mocy produkcyjnych, w następnej walczyły o podnoszenie jakości swoich produktów, a w ostatniej dekadzie skupiły się na poszukiwaniu innowacji. Zabierając głos na temat sukcesji zaznaczył, że dużo do zrobienia w tej sprawie ma państwo, które powinno stworzyć system, żeby firmy rodzinne nie zostały roztrwonione.

Dyskutanci byli zgodni, że rynek spożywczy w Polsce przeszedł ogromną transformację której efektem są nowoczesne zakłady. Jednakże niskie marże w branży spożywczej nie pozwalają się firmom rozwijać a zachodnie sieci sprzedaży wręcz wymuszają na polskich producentach niskie ceny. Wyzwaniem dla branży jest też niechęć młodego pokolenia do przejmowania biznesów założonych przez rodziców.