Zenon Daniłowski

Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecna Szkoła Głowna Handlowa) w Warszawie. Od Początku lat 90-tych zaangażowany w organizację, rozwój przedsiębiorstw w branży spożywczej i handlu hurtowego żywnością. Twórca grupy kapitałowej, w skład której wchodzi Praska Giełda Spożywcza, Makarony Polskie S.A., Polskie Smaki Sp. z o.o.

Ostatni film

XXIV Rocznica Praskiej Giełdy Spożywczej

Na doroczne obchody powstania i działalności Praskiej Giełdy Spożywczej przybyło licznie grono zaproszonych gości. Uroczysty charakter obchodów podkreślał „czerwony dywan”, będący oznaką godnego, ale i serdecznego przywitania każdego z uczestników tego wydarzenia. Osłonięty barierkami jasnoczerwony chodnik prowadził wszystkich bezpośrednio na miejsce uroczystości, jakim był ogród leśny restauracji „Na Skrajnej”.

Na obchody 24 rocznicy powstania Praskiej Giełdy przybyli z osobami towarzyszącymi działający na jej terenie na co dzień operatorzy, a także ich dostawcy oraz ich klienci. Obecni byli też przedstawiciele instytucji współpracujących z Praską Giełdą, jak również władz miejskich Ząbek, gdzie jest zlokalizowana Praska Giełda, ale także liczne grono przyjaciół firmy.

– Serdecznie witam wszystkich zebranych i każdego z was traktuję jako gościa honorowego – zwrócił się do zgromadzonych twórca Praskiej Giełdy i jej wieloletni prezes Zenon Daniłowski, obecnie pełniący funkcję przewodniczącego jej rady nadzorczej.

Nawiązując do codziennego rytmu pracy rynku hurtowego, podkreślił:

– Każdy z Was, czy to pracując na Praskiej Giełdzie Spożywczej, czy też będąc naszym klientem, jest dla nas ważny. Praca, która na Praskiej Giełdzie odbywa się już od 24 lat – codziennie przez prawie całą dobę, począwszy od godz. 2.00 lub 3.00 po północy – przynosi wymierne efekty. Rok po roku dokładamy do budowania naszej firmy kolejną cegiełkę. Przy tym także jako sklepy czy hurtownie – wszyscy się rozwijamy i wspólnie budujemy rynek. Tworzymy także na Praskiej Giełdzie coraz lepsze warunki do konkurowania. Nasza wspólna codzienna praca jest wkładem w tym kierunku. Ci, którzy byli tutaj 24, 10 czy nawet 5 lat temu – widzą, ile pozytywnych zmian zachodzi nieustannie, w miarę upływu czasu. W tym roku na przykład udało się nam wybudować przede wszystkim wiele dróg, które ułatwiają poruszanie się po terenie.

W kontekście realiów polskiego handlu niekiedy narzekamy – zauważył Zenon Daniłowski – że klientów mamy mniej… Ale przecież pozyskujemy też klientów nowych, a coraz więcej towarów rozprowadzamy w ramach dystrybucji, bezpośrednio do odbiorcy. Oczywiście, mamy taką polską tradycję, że jest nam źle, że mogłoby być lepiej, ale paradoksalnie… – to narzekanie jest również naszą siłą napędową do tego, aby iść do przodu.

Szanowni Państwo! Pozwólcie raz jeszcze, że Wam serdecznie podziękuję za codzienną ciężką pracę – powiedział Zenon Daniłowski na zakończenie. – Dziękuję Wam za serce wkładane w rozwój naszej firmy, dziękuję Wam za to, że chcecie być z nami, że wspólnie chcecie z nami pracować. Dziękuję za trud wkładany w rozwój Praskiej Giełdy Spożywczej, w rozwój waszego biznesu. Idziemy do przodu, bo mamy powody do dumy z tego, co zrobiliśmy do tej pory, z tego, co się dokonuje na Praskiej Giełdzie Spożywczej, ale również w naszym najbliższym otoczeniu.

Z gratulacjami dla dorobku Praskiej Giełdy wystąpił burmistrz Ząbek Robert Perkowski, który wskazał na jej dynamiczny rozwój, będący zasługą wszystkich uczestników rynku hurtowego. Życzył też Praskiej Giełdzie dalszych sukcesów.

W wyrazami uznania od Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego „Bronisze” pospieszył Karol Dobrowolski, jego wiceprezes, który w imieniu zarządu swojej firmy wręczył Zenonowi Daniłowskiemu statuetkę w formie okazałego jabłka. Zaznaczył, że statuetka jest uznaniem roli Praskiej Giełdy w jej działalności na rzecz zaopatrywania w produkty spożywcze mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Podkreślił też, że operatorzy z „Bronisz” i z Praskiej Giełdy od lat ze sobą współpracują.

Gratulacje z racji dotychczasowych osiągnięć przekazał dla Praskiej Giełdy marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Życzył także nawiązania nowych, cennych kontaktów handlowych. Szczególnie podkreślił postępy Praskiej Giełdy w zakresie infrastruktury służącej rozwojowi nowoczesnego handlu hurtowego.

Na scenę przed zgromadzonymi gośćmi uroczystości poproszono następnie laureatów nagród fundowanych co roku przez Praską Giełdę Spożywczą. Najlepszym na PGS hurtowniom – w ocenie klientów dokonujących tam codziennych zakupów – wręczono po raz siódmy laury Hurtowni Przyjaznej Klientowi. W tym roku laury otrzymali: 1) Sprzedaż Hurtowa Owoców i Warzyw Andrzej Burdelas; 2) Hurtownia Zemar Paulina Tatarczuk, Waldemar Łojko, Krystyna Zegarska Spółka Jawna; 3) Hurtownia „Alosa” Sylwia Adamkiewicz-Zarzycka; 4) Hurtownia „Pakfal” Włodzimierz Hyla i Tadeusz Ostrowski; 5) Polski Koncern Mięsny Duda S.A.

Statuetkami Solidnego Partnera Praskiej Giełdy Spożywczej uhonorowano już po raz ósmy firmy i instytucje związane z Praską Giełdą bądź od lat z nią współpracujące. W tym roku statuetki otrzymali: 1) Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach; 2) Firma Handlowa Tomex; 3) Polgreen Grzegorz Chrust; 4) Sklep Ogólnospożywczy Delikatesy „Anna” Anny Janiec z Ząbek; 5) Artykuły Spożywcze i Ryby Ewa Doleśniak; 6) DHT K. Nowak spółka jawna; 7) Telewizja Polska Warszawa. TVP Warszawa informuje o działalności Praskiej Giełdy od kilkunastu lat. Organizuje także razem z Praską Giełdą akcję charytatywną „Dar Serca”, polegającą na wspólnym przekazywaniu produktów spożywczych z Praskiej Giełdy do wybranych domów dziecka oraz na przygotowaniu i emisji relacji telewizyjnych z tych wydarzeń. Nagrody laureatom wręczali: Zenon Daniłowski oraz Robert Perkowski.

Po zakończeniu części oficjalnej wieczoru, na estradę wkroczył zespół Papa D (Papa Dance). Grupa, obchodząca w tym roku 30-lecie swojego istnienia, dała wspaniały koncert.

Po koncercie bawił gości znany dziennikarz muzyczny i DJ Bogdan Fabiański, który prezentował znane i lubiane przeboje w rytmach tanecznych. Dziennikarz poprowadził również aukcję na rzecz Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Ząbkach, na którego zajęcia uczęszczają dzieci i młodzież z całego powiatu wołomińskiego. Podczas aukcji, cieszącej się żywym zainteresowaniem zgromadzonych, z powodzeniem zlicytowano dwa obrazy artysty malarza Stanisława Poskrobki z Podlasia, także pięć drewnianych szkatułek, bogato zdobionych przez młodzież z Koła metodą dekupażu oraz zbudowane również przez młodzież trzy zegary. Cena wywoławcza każdego przedmiotu wynosiła 100 zł. Łącznie w wyniku licytacji zebrano 3970 złotych.

Do dyspozycji gości przez cały wieczór było oferowane przez restaurację „Na Skrajnej” bogate menu z licznymi daniami z kuchni, z grilla i z ogniska oraz wiele propozycji napojów z bufetach. W kulinarnej ofercie znalazł się m.in. pieczony na ogniu podawany po staropolsku daniel oraz indyk po królewsku.

Obchodom rocznicowym Praskiej Giełdy towarzyszyła sponsorowana przez PGS wystawa prezentująca dorobek Teatru w Drodze – stanowiącego bilet wizytowy wiejskiego ruchu teatralnego w Polsce. Ta bardzo zasłużona instytucja kultury upowszechniała sztukę teatralną przede wszystkim na polskiej prowincji, gromadząc łącznie kilkudziesięciotysięczną widownię.