Zenon Daniłowski

Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecna Szkoła Głowna Handlowa) w Warszawie. Od Początku lat 90-tych zaangażowany w organizację, rozwój przedsiębiorstw w branży spożywczej i handlu hurtowego żywnością. Twórca grupy kapitałowej, w skład której wchodzi Praska Giełda Spożywcza, Makarony Polskie S.A., Polskie Smaki Sp. z o.o.

Ostatni film

VII Dni Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Polskie Smaki”

W dniach 18-19 maja na Praskiej Giełdzie Spożywczej, już po raz siódmy, odbyły się Dni Produktów Tradycyjnych Polskie Smaki. W tym roku do Ząbek zawitało sześćdziesięciu czterech wystawców z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Piękna pogoda, prezentowane smaczne produkty oraz ciekawy repertuar estradowy, stwarzały znakomite warunki pikniku dla odwiedzających, których witało wspaniale i apetycznie prezentujące się stoisko gościa specjalnego, firmy Wolarek. Zapach unoszący się z rozstawionych wędzarek zachęcał do wejścia na teren targów i spaceru pomiędzy stoiskami. Każdy smakosz rodzimej kuchni mógł tu znaleźć ucztę dla podniebienia próbując tradycyjnych polskich kiełbas, kaszanek, serów, soków, czy miodów.

O randze tego wydarzenia świadczyła obecność Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który przy okazji tego święta rodzimych produktów, wyróżnił najlepszych mazowieckich producentów przyznając im nagrody w konkursie o Laur Marszałka. Nie zabrakło także przedstawicieli mediów ogólnopolskich, lokalnych i branżowych.

Trud włożony w przygotowanie stoisk, które w tym roku, prezentowały się wyjątkowo okazale również został doceniony i nagrodzony. Jury, pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka oceniało zgromadzonych wystawców, a Pan Marek Sawicki wręczył nagrody trzem najbardziej atrakcyjnym stoiskom: Zakładu Mięsnego Lenarcik z Gotard, Piekarni z Kłobucka oraz panu Henrykowi Kuleszy z Lelis. Ponadto Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa“, otrzymali je producenci: Danuta Radzikowska, Dariusz Marcinowski, Julian Bielawski, Bogusław Piotrowski, Marek Klonecki, Stanisław Panek, Jadwiga Plesińska oraz dziennikarz Andrzej Kamiński.

Na wzmiankę zasługuje także cieszący się dużym zainteresowaniem, przygotowany na tę okazję program sceniczny, wśród którego najbardziej przychylne recenzje publiczności zebrał zespół „Lolek Orkiestra“ z Zamościa. Dużo radości zebranej publiczności, sprawiły występy młodzieży z miejscowych gimnazjów oraz wokalistek Ząbkowskiego Studia Piosenki – Ewy Jarząbek oraz sióstr Oli i Magdy Sikory.

Największe oblężenie tradycyjnie przeżywały stoiska z wędlinami, co ciekawe równie duża ilość ludzi gromadziła się pod stoiskami z wyrobami alkoholowymi domowej produkcji. Degustacje niemal wszystkich produktów dostępnych na stoiskach spowodowały że niejeden z gości wychodził z imprezy najedzony i pełen nowych doznań kulinarnych. Wiele osób zapewne nabrało przekonania do rodzimych produktów wykonanych w sposób tradycyjny i doceniło trud włożony w ich przygotowanie.

Gołym okiem widać było, że impreza z roku na rok, zyskuje na znaczeniu i zwiększa się jej prestiż. Z pewnością zatem możemy liczyć i mieć nadzieję, że następna edycja Polskich Smaków, przebije pod każdym względem swoje poprzedniczki i na dobre zagości w świadomości zarówno zwykłych warszawiaków jak i ludzi związanych z branżą spożywczą.